Čīle
Visgarākā un šaurākā valsts pasaulē, vissausākā vieta uz Zemes, Atakamas sāls līdzenumi un mazie kalnu ezeri, Andu majestātiskās muguras un daudzie vulkāni…Ja ir vēlme uzlabot runas dotības- var pamēģināt izrunāt ātri un skaidri viena vulkāna nosaukumu: Ljuljailjako…Vētrainais Hornas rags, skarbuma apdvestā Puntaarensa un Ugunszemes rietumi, pingvīnu kolonijas un fjordu majestāte…Cilvēku dzīvesprieks un acu dzirksteļošana, geizeri un nacionālie parki… Noslēpumainā Robinsona Krūzo sala un senatnes milži no tufa tālajās Lieldienu salās…
Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Dienvidamerikas dienvidrietumos, un valsts rietumu krastu apskalo Klusais okeāns. A robežojas ar Argentīnu, ZR- ar Bolīviju, Z- ar Peru. Čīlei piederošas ir slavenās Lieldienu salas, Huana Fernandesa un Desventuradas salas, un milzums saliņu D daļā, kas izkaisītas Klusajā okeānā. Valsts stiepjas 4200 km garumā Z-D virzienā, un tas ir tikpat tālu, cik Norvēģija no Nigērijas. Čīles teritorija nekur nav platāka par 180 km.
Platība: 756 950 km2
Galvaspilsēta: Santjago
Iedzīvotāji: 16 284 741 (2007.gada jūlijs)
Rasu sastāvs: eiropeīdi 95%, indiāņi 3%, citi 2%
Mūža ilgums:
vidējais: 76,96 gadi
vīrieši: 73,69 gadi
sievietes: 80,4 gadi
Iedzīvotāju blīvums: 21,5 cilv./km2.
Valsts valoda: spāņu
Reliģijas: katoļi 70%, evaņģēlisti 15,1%, Jehovas liecinieki 1,1%, citi kristieši 1%, citi 4,6%, ateisti 8,3% (2002 )
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 9180 (2002)
Naudas vienība: Čīles peso (CLP)
Valsts pārvaldes forma: prezidentāla republika
Administratīvais iedalījums:
Zemākais punkts: Klusais okeāns 0 m v..j.l.
Augstākais punkts: Nevado Ojos del Salado 6880 m v.j.l.
Lielākās pilsētas: Velparaiso, Antofagasta, Arika
Reljefs: dabas apstākļi ir ļoti daudzveidīgi. Valsts mugurkaulu veido sniegotās Andu kalnu virsotnes un R daļas nogāzes. D daļā ir iespaidīgi fjordi, šļūdoņi, sniegotas kalnu virsotnes. Valsts ir kalnaina, šaura un ļoti gara. Vairāk kā 80% no valsts teritorijas aizņem Andu kalni. Atlikušajā daļā var audzēt kaut nelielu daudzumu kultūraugus.
Dabas resursi: dzelzsrūda, varš, kokmateriāli, nitrāti, dārgmetāli, molibdēns, straujās, ūdeņiem bagātās upes kā ir lielisks enerģijas avots, zivis, dabas ainavas
Klimats: valsts teritorija atrodas trijās klimata joslās. Virzienā uz D klimats kļūst vēsāks, galējos dienvidos ir auksts un ļoti sauss. Aukstais gaiss no Antarktīdas piekrastes iekļūst valsts teritorijā visai bieži un valsts dienvidu klimats atdziest, jo jūtama ir lielā „ledusskapja”- Antarktīdas- ledainā elpa. Tā izraisa laikapstākļu maiņas – pēkšņas salnas, sausas smilšu vētras, lietusgāzes vai sniegputeņus. D daļā ielejas aizšķērso šļūdoņi, un te darbojas ap 55 darbīgi vulkāni.
Vasaras mēnešos (jūnijs, jūlijs) gaisa temperatūra D daļā nemēdz būt augstāka par +8°C , ziemā vidējā temperatūra +15°C - +17°C. Andu kalnos, protams, valda augstkalnu klimats ar bargiem laikapstākļiem, temperatūrai pazeminoties par 5-6°C uz katru augstuma kilometru. Horna rags ir ledus klātas klintis ar skarbu vējainu klimatu.
Savukārt, Z daļā-ir pasaules sausākā vieta- ATAKAMAS tuksnesis. Aukstās Peru straumes ietekmē okeāna ūdeņi iztvaiko ļoti maz un neveido nokrišņus. Līdz ar to izveidojas situācija, ka Andu nogāzes neļauj ieplūst mitrākām gaisa masām no R, un rodas tuksnesis, kur pat 100 gadu laikā nenolīst ne piles lietus.
Valsts vidusdaļas ielejās valda Vidusjūras tipa klimats, kur ziema ir siltāka, jo te taču dienvidu puslode.
Piesardzības pasākumi: Nav īpašu prasību ceļotājiem attiecībā uz vakcināciju. Sertifikāts par vakcināciju pret dzelteno drudzi tiek prasīts ceļotājiem, kas dodas no endēmiskajiem rajoniem uz Lieldienu salu.
Čīles galvaspilsēta Santjago ir piektā lielākā Dienvidamerikas pilsēta. Mūsdienās tā ir viena no modernākajām pilsētām kontinentā ar daudz muzejiem un eropeisko mantojumu, ar moderno arhitektūru pretstatā koloniālā laika celtnēm . Tas redzams Forestal parkā, ko projektēja franču ainavists pēc Parīzes parku parauga. Tikai 60 km attālumā atrodas Dienvidamerikas galvenie slēpošanas centri. Dienvidos no Santjago atrodas skaistie Maipo ielejas vīna dārzi. Ziemeļrietumu virzienā - skaistās Klusā okeāna pludmales ir stundas braucienā. Pilsētas centrā atrodas Plaza de Armas. Pilsētas apkaimē ir iespējams vienreizēji dzīvespriecīgs piedzīvojums – no rīta var kārtīgi nopeldēties okeāna ūdeņos, bet pēcpusdienā jau izbaudīt slēpošanas priekus lieliskās kalnu nogāzēs.
Arika jeb "mūžīgā pavasara pilsēta” plešas El Morro kalna pakājē valsts galējos ziemeļos pie Peru robežas. Te atrodas Peruiešu kara (1879.-1883.) galvenās cīņas vieta. Kalns ir vēsturisks piemineklis, kas papildināts ar brīvdabas muzeju. No kalna kores paveras brīnišķīga panorāma uz pilsētu, okeānu un pat attālo Atakamas tuksnesi. Tuksnesis, kas ir sausāks nekā Sahāra, un atrodas 2400 m augstumā. Piedzīvojumu meklētājiem Arika var būt kā ceļojuma sākums elpu aizraujošam braucienam uz Atakamas tuksnesi- uz Klusā okeāna piekrasti, kur atsevišķās vietās lietus nav lijis pat 100 gadus, un ir pasaules sausākā vieta. Te izveidojusies savdabīga veģetācija-dažādi kaktusi, graudzāles, kas spēj izturēt ilgstošo sausumu un karstumu. Temperatūras svārstības diennakts laikā ir milzīgas, jo naktī tuksneša smilts virskārta atdziest pat līdz 0 °C.
Pilsēta sevī glabā Gistava Eifeļa meistardarbu- San Marco de Arica baznīca. Vēstures interesenti var doties uz San Miguel de Azapa arheoloģijas muzejs, kas atrodas netālu no pilsētas. Te apskatāma aizraujoša ekspozīcija, un kā īpašs pārsteigums- inku mūmiju kolekcija, kuru ķermeņi bija lieliski saglabājušies Atakamas smiltīs. Netālu no Arikas ir kāda noslēpumaina vieta jeb lauks, kur kompasi sajūk prātā… - Čīles magnētiskā zona. Lauka nacionālais parks ar fantastiskiem dabas skatiem, kur 6000 m augstu vulkānu pakājē gozējas viens no augstākajiem ezeriem pasaulē.
Salvadora Dali ieleja - apceļojot Andu kalnājus, Salvadors Dali no gūtajiem iespaidiem iemūži -nājis to gleznā . Baltā un Zaļā lagūna – sāls līdzenumā atvērtas plašas ūdens lāmas
Tatio geizeru lauks ievērojams ar geizeru spēcīgo strūklojumu. Un liekas, ka tas ir kāds pazemes milzis, kas tur tā uzvedas… Īpašs skats ir saullēktā, kad geizeri izverd – tad gaismu spēle sāk savu darbību, un atklājas cilvēkam neredzēti brīnumi aukstajā Andu gaisā. El Tatio geizeru lauks atrodas 4321m augstumā.
Vicente Perez Rosales Nacionālo parks un slavenais Petrohue ūdenskritums- gleznaina Čīles dabas bagātība.
Antofagasta ir Norte Grande reģiona lielākā pilsēta. Tā ir arī attīstījusies kā pludmales kūrortvieta. Arhitektūras apbrīnotājiem te būs ko redzēt: Barrio Historico ir mājas ar vēsturiskajām Viktorijas laika celtnēm, arī Plaza Colon pulksteņa tornis, kas savā izskatā ir tuvu Big Bena kopijai. Museo Regional –Reģiona vēstures muzejs papildus interesantiem vēsturiskajiem pilsētas eksponātiem piedāvā apskatīt arī iežu un minerālu paraugu kolekciju, kas tika savākta no apkārtējā reģiona. Dabas meistardarbs ir Portada – milzīga klints, kuru jūra ir pārveidojusi par dabisku arku.
Temuko ir Mapuche indiāņu, apkārtnes pirmatnējo iedzīvotāju, kultūras centrs, un ir teicams sākumpunkts Leikdistriktas jeb ezeru zemes izpētei.
Conguillio Nacionālais parks ir netālu no Temuko. Parkā ir daudz taku, kas ved cauri mežam un vijas gar ezeriem un dziļiem kanjoniem.
Patagonija ir Čīles slavenākais reģions, kas piedāvā mežonīgu un skarbu ainavu. Šeit Dienvidamerikas kontinenta dienvidu spice pārvēršas par daudzām salām, šļūdoņiem, aisbergiem un kalniem. Te īpaši jūtama dienvidu aukstā ledus elpa, kas plūst no Antarktīdas, kura ir tikai 650 km attālumā. Čīles Patagonija sastāv no diviem apgabaliem – Aisena un Mageljanesa. Aisenā atrodas Laguna San Rafael Nacionālais parks, kamēr Mageljanesā atrodas Torres del Paine Nacionālais parks. Mageljanesa ir arī mājas Puntaarenasas pilsētai. Tā atrodas pie Magelāna jūras šauruma, caur kuru dodas kuģi, kas izvairās no ceļa apkārt vētrainajam Hornas ragam. Pilsēta ir arī sākumpunkts daudzām antarktiskajām ekspedīcijām. Un tā ir arī bāze naftas izpētes darbiem šajā reģionā. Mūsdienās Puntaarenasa atspoguļo dažādu kultūru sajukumu, sākot no angļu aitu fermeriem līdz portugāļu jūrasbraucējiem.
Vina Del Mar ir Čīles greznākā kūrortpilsēta piesaista apmeklētājus no visas pasaules. Šajā pilsētā var izbaudīt sauli, iepirkties Čīles smalkākajos veikalos, izmēģināt savu veiksmi kazino un visu nakti pavadīt kādā no naktsklubiem. Quinta Vergara ir viens no skaistākajiem parkiem pilsētā. Tājā atrodas de Bellas Artes muzejs. Ir vērts arī apmeklēt ir arī botānisko dārzu (Jardin Botanico Nacional), kurā atrodas liela vietējo un eksotisko augu un ziedu dažādība.
Puerto Montt ir skaistākā Čīles ostas pilsēta. No pilsētas pakalniem paveras brīnišķīgs skats pār visu līci. Iespējams doties uz Chiloe salu un apmeklēt pingvīnu koloniju "Islotes de Punihuil" pie Ancud pilsētiņas. Šeit varēsiet vērot gan Humbolda, gan Magelāna pingvīnus, kuri ligzdo valsts dienvidos un Ugunszemē. Sliktos laika apstākļos varat doties uz austeru audzētavu pie Caullin pilsētiņas, kur ir iespēja tās nobaudīt.
Osorno kalns atrodas 55 km uz ZA no Puertomontas. Tā virsotni klāj ledājs par spīti tam, ka tas vienlaikus ir arī vulkāns. Vulkāns ir ļoti gleznains, 2652 m augsts un tā pēdējais izvirdums bijis 19.gs. 30. gados.
Ancud atrodas Čiloe arhipelāga galvenās (Isla Grande) salas ziemeļu galā. Ancud ir zvejnieku ostaspilsēta. Čiloe iedzīvotāji ir pazīstami visā valstī ar savām folkloras tradīcijām, kas ir balstītas uz dažādām vietējām leģendām. Pilsētā ir San Antonio forta drupas, pēdējais spāņu cietoksnis valstī, kas beidzot padevās Čīles neatkarības kustībai 1826. gadā. Museo Regional Aurelio Borquez piedāvā apmeklētājiem apskatīt dažādas akmens statujas, kas atveido vietējās folkloras tēlus. Muzejā atrodas arī koka laivas, ar ko atbrauca kolonisti iekarot Čīles dienvidu krastu 19.gs. vidū, kopija.
Visunikālākā sala pasaulē ar milzu akmens galvām ir Lieldienu sala, kas atrodas 3700 km no Čīles rietumu krasta, un tā ir izolētākā apdzīvotā sala pasaulē. Salai nosaukumu ir devis holandiešu jūrasbraucējs admirālis Jākobs Roggevēns, kad viņš to atklāja 1722.gada Lieldienās. Pirms vairāk nekā tūkstoš gadiem salinieku senči polinēzieši izcirta noslēpumainas statujas no vulkāniskā tufa. Salā ir vairāk nekā 600 tādu statuju, dažas pat pārsniedz 20 m augstumu. Vēl joprojām nav īsti zināms, kādēļ tās tika veidotas. Salas slavenākā vieta ir Rano Raraku, kur 70 akmens statujas šķiet izaugušas no zemes. Daudz šo salu pētījis norvēģu jūras braucējs Tūrs Heijerdāls.
Otra sala, kas pavisam nesen-pirms 2 gadiem izraisījusi pasaules dēkaiņu uzmanību un milzīgu tūristu pieplūdumu,-ir Huana Fernandesa salu arhipelāgā esošā Robinsona Krūzo sala. Sala savu nosaukumu ieguvusi, jo šeit 5 gadus( no 1704.-1709.) dziļā vientulībā savus gadus bija vadījis skotu jūrnieks Aleksandrs Selkirks, Daniela Defo romāna „ Robinsons Krūzo” prototips. Tūristi, ziņkārīgie un bagātības racēji plūst aizvien pieaugošā straumē. Leģendas klīst jau gadsimtiem par salā apslēpto mantu. Daudzi mēģinājuši to atrast. Līdz šim neveiksmīgi… Kāda čīliešu firma, kas nodarbojas ar jaunākajām tehnoloģijām, radījusi ievērības cienīgu sensāciju par salas dārgumiem 8-15 m dziļumā, un tur varot būt 700 līdz 800 tonnu dažādas dārglietas. Tas varētu būt pirms vairākiem gadsimtiem noglabātais inku zelts, ko salaupīja spāņu konkistadori. Pati sala ir tikai 22 km gara un 7 km plata, ar 600 iedzīvotājiem, kuri varētu kļūt miljonāri, ja zinātu, kur īsti meklēt. Ik dienu salā ierodas jauni laimes meklētāji… Un viesnīca ir pārpildīta…. Varbūt arī tu vēlies izmēģināt savu laimi mantas rakšanā? Robinsona Kruzo sala tevi gaida…
Nav komentāru:
Ierakstīt komentāru